Strony internetowe a reklamy

strony internetowe
strony internetowe

Reklama w internecie bywa bardzo atrakcyjna, a jednocześnie nachalna. Wylogowujemy się z poczty – reklama. Otwieramy artykuł w popularnym serwisie – reklama. Czasem wchodzimy na stronę www, a reklama zajmuje więcej miejsca niż treść tej strony. Skuteczność reklamy internetowej jednak nie słabnie (mimo częstej irytacji samych internautów). Z perspektywy firm ta forma reklamy ma bowiem wiele zalet. Jakie zalety ma reklama na stronach internetowych? Czy firmy, które w nią inwestują czas i pieniądze mogą więcej stracić, czy zyskać?

Koszt reklamy telewizyjnej jest bardzo wysoki, szczególnie dla mniejszych firm. Reklama w internecie jest tańsza. To jej wielka zaleta. W dodatku w czasie reklam w telewizji nie zawsze śledzimy to, co dzieje się na ekranie, lecz wychodzimy na przykład do kuchni, by zaparzyć sobie herbatę. A jeśli zostajemy, kilkanaście reklam następujących po sobie sprawia, że przekaz reklamowy nie do końca jest skuteczny (szczególnie, gdy dana reklama niczym się nie wyróżnia).

Strony internetowe, które zamieszczają reklamy, dedykują je określonej grupie odbiorców. Szansa, że trafi ona na właściwy grunt jest duża. W dodatku internet, jako narzędzie globalne, pozwala dotrzeć do osób z różnych miejscowości, często od siebie odległych, a więc i sama reklama ma szeroki zasięg.

O ile skuteczność reklamy prasowej nie do końca można śledzić, o tyle reklama w internecie idealnie nadaje się do wszelkich pomiarów, w tym pomiaru jej skuteczności (śledzenie statystyk, liczby kliknięć itp.).

Strony internetowe, zawierające reklamę z odnośnikiem do strony reklamodawcy, są w stanie przekazać więcej, niż reklama w radiu, czy w telewizji. Więcej informacji, więcej zdjęć, a i internauta ma więcej czasu na „przyswojenie” danej reklamy.

To tylko kilka zalet reklamy internetowej. strony internetowe zarabiają na reklamach, więc nie łudźmy się, że ich tam nie będzie. Z drugiej strony do tychże reklam większość z nas się już przyzwyczaiła, choć pomysłów i nietypowych rozwiązań na tym gruncie wciąż nie brakuje.